Jan Molič publikováno 25. 1. 2024 v 10:33

Daň z pozemků - informace pro zahrádkáře

V médiích a na sociálních sítích se rozšířila informace, že se mají nově podávat daňová přiznání z daně z pozemků a že se to má týkat i podpachtovních smluv zahrádkářů. Co je na tom pravdy?

Předně - nic se neděje. Věc se týká pouze těch, u nichž došlo k nějaké změně. Například pokud vlastníte garáž, kterou jste dosud uváděli jako "sklad ovoce" - což nově už nejde - pak ji musíte nahlásit jako "garáž", a to je ta změna.

Pokud jste vlastníkem pozemku, jehož výměra se nezměnila, zůstává vše postaru. V dubnu přijde výměr daně a její splatnost bude v květnu.

Našich podpachtovních smluv se to také netýká. Chaty, které stojí v kolonii na Zbraslavi, nejsou uvedeny v katastru nemovitostí. Jedná se o dočasné stavby, z nichž se daň neplatí. (Pouze některým zahrádkářům prý chodí složenky z FÚ - protože své chaty nahlásili před rokem 2003, kdy ještě ohlašovací povinnost byla, a tak jim úřad ze setrvačnosti posílá složenky dál. Doporučujeme tam zavolat a placení zrušit.)

Dostávat novinky e-mailem

Chcete dostávat novinky z naší zahrádkářské osady e-mailem?

Tento web používá soubory cookie, které mu pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.