Jan Molič publikováno 16. 5. 2018 v 22:00

Pár technických detailů k rozvodu užitkové vody a možné řešení

Pár technických detailů k rozvodu užitkové vody a možné řešení

Regulace byla a je prováděna pouze tak, že je voda zastavena úplně po několik dní a pak je v daný čas puštěna. Toto je prováděno otevřením tří šoupat, která jsou na obrázku označena zeleně (klikněte na obrázek pro větší zobrazení) .

Jelikož je celá kolonie ve svahu, voda začně přirozeně proudit nejdříve dolů. Je evidentní, že tento způsob regulace mnoho neřeší - než se voda dostane k výše položeným zahrádkám, trvá to přes půl hodiny (až se zaplní spodek, a navíc tam musí být menší odběr než kolik vytéká z nádrží). Jenže v tu chvíli, tedy okolo 18:45 jsou nádrže téměř prázdné, takže nahoře voda teče jen pár minut. V období sucha totiž klesá vydatnost pramene a při regulaci 3x týdně se nádrže naplní jen z poloviny.

Řešením by bylo, umístit další šoupě někam do poloviny kolonie na hlavní potrubí (na obrázku označeno červeně). Tím by šlo uzavřít vodu do celé spodní části kolonie, takže by ji výše položené zahrádky dostaly přednostně. Regulace by se pak prováděla tak, že by dva dny bylo šoupě uzavřeno (vodu by měly výše položené zahrádky) a dva dny by bylo otevřeno (voda by tekla do nižších poloh).

Toto řešení hodláme realizovat co nejdříve. Zatím jsme alespoň objevili šoupě pro úplný spodek kolonie (označeno modře), které jsme trochu "přiškrtili". Zdá se, že to pomohlo a nahoru už alespoň něco doteče.

Současný systém prostě neumožňuje lepší regulaci. Pak jsou tam ovšem šoupata pro jednotlivé uličky, jenže ta se nalézají kdesi na zahrádkách, a tudíž nejsou vhodná pro častou manipulaci.

Dříve se to řešilo ještě tak, že se voda pouštěla jen jednou týdně, takže se mezitím stihly zásobní nádrže napustit celé (nikoli jen z poloviny, jako když se voda pouští 3x týdně). Jenže to taky není systémové řešení. To regulační šoupě (červené) je opravdu asi jedinou možností, jak konečně zajistit vodu pro všechny.

 

Dostávat novinky e-mailem

Chcete dostávat novinky z naší zahrádkářské osady e-mailem?

Tento web používá soubory cookie, které mu pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.