Jan Molič publikováno 20. 9. 2019 v 19:20

Vyhazuje vám sekačka/pila/drtička jistič?

Po výměně elektroměrů a jističů nemohou někteří zahrádkáři používat sekačky, pily nebo drtičky. Je to proto, že tyto spotřebiče způsobují při startu proudové špičky. Naštěstí existuje levné řešení.

Namontovat silnější jističe ani jističe v kategorii C není možné - neprošly by revizí. Jističe, které máme, by však měly stačit do příkonu 2400 W. Problém je obvykle jen vysoký odběr proudu při startu motoru.

Buď lze koupit hotový omezovač náběhového proudu, například tento za 1200 Kč, https://www.conrad.cz/omezovac-nabehoveho-proudu-612-44-16-a-3680-w.k622412 a nebo lze vyrobit něco podobného podstatně levněji:

Celá věc spočívá v součástce, která se jmenuje NTC termistor. Dá se koupit v prodejně GMelectronic u metra Křížíkova za 70 Kč. Konkrétně typ NTC 10 či silnější, pokud by ho měli. Viz též www.gme.cz. Termistor se připojí do série se spotřebičem. Na obrázcích je ukázka, jak vyrobit speciální prodlužovačku, v jejíž zásuvce je termistor namontován. Spotřebič se připojí přes tuto prodlužovačku a měl by fungovat. Zapotřebí je pouze kabel, zásuvka, termistor a dílek svorkovnice ("čokolády"). Kdyby měl někdo zájem o smontování, nechť se ozve předsedovi.

Dostávat novinky e-mailem

Chcete dostávat novinky z naší zahrádkářské osady e-mailem?

Tento web používá soubory cookie, které mu pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.