Jan Molič publikováno 30. 4. 2021 v 11:48

Novinky jaro 2021 podruhé

Máme pro Vás opět několik novinek.

Užitková voda

Vody je zatím dost. Prosíme Vás, napouštějte si nádrže, nejlépe v průběhu pracovního týdne.

Jakmile se udělá hezky, tak všichni přijedou a začnou vodu odebírat - najednou. Bylo by tudíž dobré, kdybyste využili dostatku vody nyní a nemuselo se pak sáhnout k regulaci.

Bioodpad

Kontejner na bioodpad bude umístěn za kolonií na "parkovišti" v pátek 30.4. mezi 8-13 hodinou.

Zkusili jsme větve a dřevo pálit (ve spolupráci s hasiči). Jde o cenu, neboť přistavení kontejneru stojí 4000 Kč. Poznatky? Pálit by to šlo, jenže vítr nesmí foukat do sídliště, což se špatně plánuje. Do budoucna bude lepší dřevo štěpkovat nebo, když už pálit, tak pouze takovým způsobem, aby se nic nikde nehromadilo. Někdo tam vyhodil snad půlku chaty...

Vůbec nejlepší by bylo, kdyby každý měl kompost. Bohužel nemá, a tak mnozí členové zaplňují bioodpadem kontejnery na komunál. Čas od času budeme tedy i nadále odpad likvidovat, aby bylo kam vyhazovat ten komunál.

Stav legalizace potrubí užitkové vody

Přeložka vodovodu na hřišti ZŠ byla dokončena. Právě probíhá zaměřování potrubí, aby mohl být celý vodovod i s vodárnou v Belvederu zanesen do katastru, tj. "legalizován". (To je potrubí, kterým do kolonie proudí voda z Belvederu.)

Při té příležitosti jsme zjistili, v jakém stavu je potrubí. Je zarostlé, avšak pár desítek let snad ještě vydrží bez oprav.

Spočítali jsme, že cena 1 m3 této naší užitkové vody je asi 10 Kč, což je cca desetkrát méně než pitná voda (zda nám PVK povolí přípojku bez stočného je otázkou). Díky legalizaci budeme mít větší jistotu, že o vodu nepřijdeme a umožní nám to systém opravovat do budoucna.

Včely zednice

Zapojili jsme se do projektu chovu včel zednic rohatých (včel samotářek).

Jedná se o vědecký experiment. Zjišťuje se množství fungicidů v různých lokalitách. Doufejme, že dopadneme dobře :-)

Dostávat novinky e-mailem

Chcete dostávat novinky z naší zahrádkářské osady e-mailem?

Tento web používá soubory cookie, které mu pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.